menu

Biblioteka
Publiczna
Miasta Marki

facebook.com bip.marki.pl katalog on-line

JEGO OCZAMI

zapraszamy:Sobota, 16 kwietnia 2016, godz. 17:00
miejsce:Biblioteka Publiczna Miasta Marki

SPOTKANIE AUTORSKIE I PROMOCJA KSIĄŻKI SZYMONA WRÓBLA

BIBLIOTEKA PUBLICZNA MIASTA MARKI (UL. LISA KULI 3A)
ZAPRASZA 16 KWIETNIA (SOBOTA) GODZ. 17.00
NA SPOTKANIE AUTORSKIE Z SZYMONEM WRÓBLEM I PROMOCJĘ KSIĄŻKI
„JEGO OCZAMI – CZYLI TO, CO NIE ZOSTAŁO DOPOWIEDZIANE W NAJNOWSZYM DOKUMENCIE O  KS. JÓZEFIE TISCHNERZE”

 O Autorze:

Szymon J. Wróbel

 

Rocznik 1986. Góral z Jeleśni, koło Żywca, lokalny patriota. 8 lat chodzący krakowskimi ścieżkami. Magister politologii i komunikacji społecznej: swoją pracę mgr pod tytułem „Ks. Adam Boniecki i Tygodnik Powszechny z katolicką doktryną medialną w tle” obronił na ocenę bardzo dobrą.

Uczestnik „V międzynarodowej konferencji etyki mediów” organizowanej przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie.

Dziennikarz, 7 lat związany m.in. z krakowskim "Dziennikiem Polskim", w czwartki prowadził swoje dwie muzyczne rubryki, zajmował się szeroko pojętą kulturą. Tworzył od podstaw jeden z największych dodatków kulturalnych w Polsce "Magnes", który ukazywał się z "Dziennikiem Polskim". Dla platformy "Orange" wymyślił i realizował programy, "Czego słuchają gwiazdy?" i "Start". W TVP3 pracował przy takich programach jak "Pokolenie UE" i "Kraków dla pocztujących". Był również jednym z gospodarzy programu, "Co się słucha?" na Mieście Muzyki RMF, oraz twórcą i gospodarzem "Płyty na gramofon" na portalu malopolskatv.pl.

Tworzył w Krakowie charytatywny cykl imprez "Przyjaciele Clubbingu", jak również „Dzień Żywca w Krakowie”. A fani wszelakiego humoru na pewno nie raz czytali jego kulturalne felietony, które pisał wraz z Adamem Grzanką (Formacja Chatelet) w krakowskim Lounge Magazynie.

Pracował również przy produkcji programu "Mam Talent" (druga i trzecia edycja), obok reżysera pana Wojciecha Iwańskiego, jak również znalazł się w ekipie produkcyjnej filmu "Bracia", „Dzień Oszusta”, i "Losy Goetzów" (w reżyserii nominowanego do Oscara za "Dzieci z Leningradzkiego" Andrzeja Celińskiego). Był jednym z jurorów lokalnych międzynarodowego konkursu dla młodych talentów „Hard Rock Rising- bitwa zespołów 2012”, który organizuje „Hard Rock Cafe”, realizował program „Dzień z …” dla Orange Sport. Jest współtwórcą portalu zywiecki24. Aktywnością wykazywał się również na Żywiecczyźnie, gdzie do dziś wspólnie z Miejskim Centrum Kultury, organizuje, prowadzi i promuje wiele wydarzeń kulturalnych. Początkiem 2013 roku został nominowany przez redakcję Dziennika Zachodniego w kategorii „Człowiek roku Żywiecczyzny 2012”. W Plebiscycie był najmłodszym nominowanym i zajął 2 miejsce. Nominowany był również w kategorii "Dziennikarz roku 2012" w plebiscycie Koalicji Marek Ziem Górskich. W między czasie zrealizował krótkometrażowy dokument "Kilka zdjęć o niezwykłej", przypominający postać Władysławy Klinowskiej- pierwszej na Żywiecczyźnie osoby z orderem uśmiechu, oraz promujący "Stowarzyszenie na rzecz Osób Niepełnosprawnych Ziemi Żywieckiej".

Początkiem 2014 roku pracował dla stacji TVN Style, gdzie pełnił funkcję redaktora. Zrealizował kilka odcinków programu "Stylowy Magazyn". Związany jest również z "Kroniką Beskidzką", dla której do dziś na portalu beskidzka24.pl pisze felietony "Wróbel na dachu". Pracował również dla agencji nagrodzonej "Złotym Spinaczem 2013" PR Inspiration w Krakowie, gdzie szlifował swoje promocyjne i PR-owe zdolności.

Kilka ostatnich lat poświęcił projektowi „Jego oczami”, który opowiada w nietypowy sposób historię ks. Józefa Tischnera, m.in. wyreżyserował i zrealizował, niezależny pełnometrażowy dokument pt. "Jego oczami". Jest również autorem książki pod tym samym tytułem, która 13 września 2014 roku trafiła do księgarń w całej Polsce i za granicą...

 

W tym roku mija 16 lat od śmierci

ks. Józefa Tischnera

Autora  "Etyki Solidarności", duszpasterskiego autorytetu dla wielu pokoleń młodych Polaków, księdza który potrafił dowcipem rozwiązywać poważne spory.

 Z tej okazji zapraszamy do zapoznania się z informacją o niezwykłym projekcie "Jego oczami",       z którym autor od kilku lat wędruj po Polsce i świecie. Ostatnio Szymon J. Wróbel prezentował go w Moskwie na zaproszenie Międzynarodowego Stowarzyszania "Memoriał" i Instytutu Polskiego. Ten projekt to najpierw był niezależny film dokumentalny, a później książka...

 ">>Jego oczami <<

Czyli to, co nie zostało dopowiedziane w najnowszym dokumencie o ks. Józefie  Tischnerze.", to książka, jakiej jeszcze nie było o ks. Józefie Tischnerze!

 ">>Jego oczami<< to publikacja wymagająca skupienia, prowokująca do refleksji i stawiania sobie pytań o kierunek, jaki nadajemy swojemu życiu. To także próba zaprezentowania wyjątkowego człowieka ludziom młodym, którzy niewiele wiedza o Józefie Tischnerze."- napisała jedna z blogerek.

Ta niezwykła książka dla każdego, to efekt prawie rocznej pracy pochodzącego z Żywiecczyzny  Szymona J. Wróbla, któremu pomagała współautorka wielu książek, dziennikarka Joanna Podsadecka i Sylwia Pietyra. Nad wszystkim czuwał brat ks. Profesora, Pan Kazimierz Tischner. Książka wraz z filmem w wersji kinowej ukazała się w całej Polsce nakładem krakowskiego "Wydawnictwa M". Premiery, podobnie jak miało to miejsc w przypadku filmu odbyły się w 3 dni w 3 miastach. W Żywcu, Krakowie i Starym Sączu.

 

 Różnorodna forma, dostępna dla każdego czytelnika. Szczere, przejmujące wywiady. Wciągająca historia i przygody młodych ludzi nieznających ks. Profesora Józefa Tischnera, którzy mimo wielu przeciwności postanowili nietypowym filmem (bez archiwalnych zdjęć) "Jego oczami" przybliżyć swoim rówieśnikom krajobraz 13 lat po jego śmierci. Rówieśnikom- choć na salach kinowych w całej Polsce nie brakowało również wzruszonych widzów doskonale pamiętających pierwsze kazania ks. Józefa Tischnera. A na deser nigdy niepublikowana rozmowa z ks. Profesorem z 1990 roku.

Po sukcesie niezależnego dokumentu "Jego oczami", który odbił się szerokim echem w mediach (informacja o nim pojawiła się m.in. w głównym wydaniu Wiadomości), czas na dokończenie historii znanej z dużego ekranu, jak również poznanie jej kulis! Ta książka to dokończone rozmowy z przyjaciółmi ks. Profesora. To również  długa i szczera rozmowa z jego bratem, który stał się głównym bohaterem filmu, zyskując sympatię tysięcy widzów w Polsce, jak również za granicą. ">>Jego oczami<<, czyli to, co nie zostało dopowiedziane w najnowszym dokumencie o ks. Tischnerze", to także opis najciekawszych przygód z którymi młodzi twórcy spotkali się podczas ponad 150 pokazów filmu w Polsce i za granicą (m.in. w Stambule, we Lwowie, w Wilnie). Kulis pracy na planie filmowym.

Ta książka jest również o tym, że jak sie chce to się da... Przesłanie dla wielu młodych ludzi w całej Polsce, dla młodzieży z Rodziny Szkół Tischnerowskiej. Bez wielkich budżetów, kamer, nie znając osobiście głównego bohatera, można spojrzeć na jego historię, postawę i stworzyć film, który zyska sympatię widzów oraz uznanie krytyków.

W książce poza wartościami płynącymi z folkloru, widać również pozytywne wykorzystanie nowych mediów, których zalety od początku dostrzegał ks. Profesor Józef Tischner, mając świadomość, że nie do wszystkich można dotrzeć z kościelnej ambony. Jak powiedział autor w jednym z wywiadów "Jestem przekonany, że ks. Profesor Józef Tischner korzystałby dzisiaj z Facebooka".

                

Bezcenny dla tej książki jest również nigdy niepublikowany w całości wywiad z ks. Profesorem z 1990 roku, podarowany twórcom przez jednego z dziennikarzy Gazety Olsztyńskiej -Marka Barańskiego, który podczas pokazu filmu przypomniał sobie o jego istnieniu. Jakie znaczenia nabierają dzisiaj słowa wypowiedziane 24 lata temu przez ks. Profesora? To już Państwo muszą ocenić.

Więcej informacji codziennie na www.facebook.com/jegooczami

Spotkania autorskie, których w Polsce odbyło się kilkadziesiąt, to przeplatane niepublikowanymi materiałami multimedialnymi ciekawe dyskusje dla każdego. Jeżeli chcieli by Państwo zorganizować takie spotkanie to zapraszamy do kontaktu z autorem pod mailem szymon.j.wrobel@gmail.com, albo pod numerem 667 947 854.

 

We wstępie do książki prof. nadzw. dr hab. Katarzyna Pokorna-Ignatowicz napisała:

 >>Czy można tęsknić za człowiekiem, którego się nie znało osobiście? Przygoda Szymona Wróbla z „odkrywaniem” na czym polegał fenomen ks. profesora Józefa Tischnera pokazuje, że można. Myślę też, że Szymon, jako przedstawiciel swojego pokolenia, nie jest w tej tęsknocie osamotniony, że do grona ludzi, którzy za ks. Józefem Tischnerem tęsknią, bo go znali, dołączą kolejni młodzi ludzie, którzy go dzięki tej książce poznają. Mam nadzieję, że dla wielu z nich drogą do „Tischnerowskiego świata” będzie film „Jego oczami”, a może – czego Autorowi życzę – i ta książka, gdyż, jak w filmie powiedział brat Księdza – Kazimierz Tichner, ziarno zostało zasiane….

Książka opowiada o księdzu profesorze Józefie Tischnerze, ale nie o jego naukowych dokonaniach, ale jako o człowieku: bracie, koledze, przyjacielu, wykładowcy filozofii, miłośniku góralszczyzny, publicyście „Tygodnika Powszechnego”, przewodniku duchowym górali i akademickiej młodzieży w Krakowie. Wspominają go osoby, dla których był bliską osobą, ważną częścią ich życia. Ks. prof. Tischner bez wątpienia był wybitnym naukowcem, teologiem i filozofem, którego twórczość naukowa stanowi piękną kartę w historii polskiej myśli filozoficznej, ale jego fenomen polegał na tym, że potrafił skomplikowaną materię filozoficzną i teologiczną przedstawiać w sposób zrozumiały, i dla studentów, i dla swoich sąsiadów górali, i dla widzów, bo i jego telewizyjne felietony cieszyły się dużą popularnością. Potrafił ciekawie i prostym językiem mówić o  spawach ważnych, potrafił też słuchać i prowadzić dialog z osobami o odmiennych poglądach, każdym słowem i gestem okazując im zainteresowanie i szacunek, jak na człowieka dialogu przystało. Mówił o wolności, która jest „trudnym darem” i nie jest łatwo ani z niej odpowiedzialnie i dobrze korzystać, ani zaakceptować fakt, że wolność oznacza prawo wyboru oraz różnorodność i odmienność, również poglądów. Mówił o potrzebie zaufania do innych i życzliwości, „która rodzi życzliwość”, o różnych drogach dochodzenia do prawdy i prawie do szukania własnej drogi. Te tak proste, a jednocześnie tak niekiedy opornie przyjmowane prawdy, stanowiące wszak sedno nauczania Soboru Watykańskiego II, w interpretacji ks. Tischnera z jednej strony nabierały teologicznej głębi, a z drugiej stawały się proste i zrozumiałe. Dla wielu osób mojego pokolenia, które miały szczęście słuchać jego wykładów i kazań, był czołową postacią tzw. katolicyzmu otwartego, posoborowego, w którym dialog ze wszystkimi ludźmi dobrej woli i samoświadomość stanowią kluczowe wartości. W trudnych czasach transformacji ustrojowej i budowania demokracji wyjaśniał nam sens przemian,  pomagał zrozumieć rzeczywistość i odnaleźć w niej miejsce dla najważniejszych wartości. W dodatku wszystkie te głoszone przez siebie poglądy, potwierdzał własnym życiem. Wspominające go w tej książce osoby zgodnie podkreślają jego niezwykłą łatwość nawiązywania dialogu,  humor,  jakim potrafił rozładować trudne sytuacje, a przede wszystkim otwartość na drugiego człowieka, serdeczność w kontaktach, łatwość budowania przyjacielskich relacji, a przede wszystkim serdeczność i życzliwość, która przyciągała do niego bardzo różnych ludzi, którzy czuli, że są dla niego ważni i to co mówią jest ważne. Myślę, że młodzi ludzie, którzy zrobili film „Jego oczami” i ci, którzy „odkrywają” w tej książce Tischnera, właśnie za takim przewodnikiem duchowym tęsknią i w pełni zgadzam się z ks. Adamem Bonieckiem, iż nie jest prawdą, że nie ma ludzi niezastąpionych, gdyż „Tischner jest niezastąpiony. Nie będzie drugiego Józka Tischnera. I to jest nieustanny ból. Tak bardzo teraz byłby potrzebny”.

Książkę tę polecam wszystkim, których interesuje postać i twórczość ks. prof. Józefa Tischnera. Dla tych nieco starszych, którzy znali go osobiście, uczestniczyli w jego wykładach czy słuchali jego kazań lub choćby tylko czytali jego teksty w „Tygodniku Powszechnym”, będzie to podróż sentymentalna w czasy młodości. Dla młodszych może stanie się początkiem wielkiej intelektualnej przygody, która pozwoli im odnaleźć własną drogę. Dla mnie osobiście przeczytanie tej książki stało się źródłem podwójnej satysfakcji, gdyż nie tylko mogłam odbyć własną podróż sentymentalną, ale przede wszystkim poczułam się bardzo dumna z mojego byłego studenta – Szymona Wróbla, który odnalazł własną drogę i tak dobrze sobie na niej radzi, wszak dla nauczyciela nie ma większej radości, niż patrzeć, jak uczeń tworzy dobre i ważne dzieła. Wielkie gratulacje Panie Szymonie. Również dzięki Panu ziarno kiełkuje!<<

 

LOGO: System Biblioteczny MateuszLOGO: Biblioteka NarodowaLOGO: Mazowiecki System Informacji BibliotecznejLOGO: Instytut KsiążkiLOGO: System Biblioteczny MateuszLOGO: Biblioteka NarodowaLOGO: Mazowiecki System Informacji BibliotecznejLOGO: Instytut KsiążkiLOGO: System Biblioteczny MateuszLOGO: Biblioteka Narodowa
LOGO: Biblioteka NarodowaLOGO: Mazowiecki System Informacji BibliotecznejLOGO: Instytut KsiążkiLOGO: System Biblioteczny MateuszLOGO: Biblioteka NarodowaLOGO: Mazowiecki System Informacji BibliotecznejLOGO: Instytut KsiążkiLOGO: System Biblioteczny MateuszLOGO: Biblioteka NarodowaLOGO: Mazowiecki System Informacji Bibliotecznej
LOGO: Mazowiecki System Informacji BibliotecznejLOGO: Instytut KsiążkiLOGO: System Biblioteczny MateuszLOGO: Biblioteka NarodowaLOGO: Mazowiecki System Informacji BibliotecznejLOGO: Instytut KsiążkiLOGO: System Biblioteczny MateuszLOGO: Biblioteka NarodowaLOGO: Mazowiecki System Informacji BibliotecznejLOGO: Instytut Książki
LOGO: Instytut KsiążkiLOGO: System Biblioteczny MateuszLOGO: Biblioteka NarodowaLOGO: Mazowiecki System Informacji BibliotecznejLOGO: Instytut KsiążkiLOGO: System Biblioteczny MateuszLOGO: Biblioteka NarodowaLOGO: Mazowiecki System Informacji BibliotecznejLOGO: Instytut KsiążkiLOGO: System Biblioteczny Mateusz

Kontakt

Biblioteka Publiczna
ul. Lisa Kuli 3 A
tel. 22 781 11 44
biblioteka@marki.pl

Filia w Pustelniku
MCER, ul. Wspólna 42
tel. 22 100 23 18
biblioteka.pustelnik@marki.pl

Filia w Strudze
Budynek ZS2, ul. Wczasowa 5
tel. 22 781 14 27
biblioteka.struga@marki.pl

BYCHOWSKI - strona www, sklep internetowy, baza danych - Marki, Warszawa